Skip to main content
ekscytacja na youtubie
Komiks: “co robi zawodowy youtuber gdy kończy kolejny film.”

rysowała: Iza Radomska

Jeśli wiesz już dlaczego nie masz swojego kanału na YouTube – to świetnie! A jeśli zainspirowany naszymi rozważaniami od tygodnia łapiesz „lajki” i prosisz o „suby” to też ok. Być może za jakiś czas potrzebny będzie cykl wpisów „jak wytłumaczyć dziecku, że jednak nie zamkniesz swojego kanału” i „jak pomóc dziecku radzić sobie z zażenowaniem.” 😉

Najpierw mała dygresja. Każdy, kto ma dziecko i chce wystrzelić się w kosmos, gdy słyszy Wojana, Paliona, Noobka czy Kati powinien wiedzieć, że słuchawki nie są aż tak drogie 😉.

Powinien też usłyszeć o odzwierciedlaniu. Sprawa jest dość prosta. Każdy z tych przykładowych youtuberów oferuje dzieciom coś niesamowitego, co odpowiada na potrzebę wdrukowaną w ich małe umysły – nazywa się to ODZWIERCIEDLANIE.

Krótko mówiąc, youtuber potrafi podekscytować się kolejnym skinem, zachowaniem gracza albo znaleziskiem w minecrafcie tak, że mucha nie siada. My, dorośli możemy się od nich tego uczyć. A nawet powinniśmy. Wszyscy ci youtuberzy w sposób zawodowy i bezkompromisowy ekscytują się wydarzeniami w grze, są z dziećmi w tym na 100%, na maxa. My dorośli, powinniśmy być w stanie wzbić się na ich zawodowe 10%. Dla naszego dziecka będzie to znaczyć naprawdę dużo. Podejmijcie wyzwanie i spróbujcie zaciekawić się tym, kogo ogląda Wasze dziecko. Może znajdziecie wśród nich swoje ulubione postacie? By to się udało musisz uznać jedna rzecz na świecie. Dla dziecka v-dolce w Fortnite są jak Twoja premia w pracy.

No i nie zgrywajmy tu takich dorosłych. Weźmy taki mecz piłki nożnej. Jest komentator, który nam przypomni wszystkie nazwiska, dopowie ciekawostki…. Ale i tak chodzi o to uczucie, kiedy coraz głośniej krzyczy z ekscytacją „goooool”, albo częściej nasze polskie smutne „niestety nie udało się”. Wiec, drodzy rodzice dobrze wiecie o co kaman.

Wrócimy do głównego wątku. Pora dowiedzieć się dlaczego Twoje dziecko chce zostać Youtuberem? Nie, raczej nie powie Wam, że chodzi mu o ODZWIERCIEDLANIE.

Twoim zdaniem jest się dowiedzieć o jego powodzie, motywie osobistym, świadomym lub nie do końca świadomym. W tej rozmowie, choć może bardziej rozmawianiu pomóc mogą następujące pytania:

1. Dlaczego chcesz zostać Youtuberem?

2. Co w tym widzisz fajnego?

3. Co chciałbyś mieć co ma…. [tu nazwa ulubionego youtubera dziecka]/ jakie cechy chciałbyś mieć jak…[ulubiony youtuber]?

4. Jakbyś byś miał już milion subskrybentów co byś zrobił?

5. Wyobraź sobie, że masz już milion subskrypcji i mógłbyś zrobić film dla takiego dziecka jak Ty, co byś chciał powiedzieć wszystkim w jego otoczeniu?

Ustal motyw, a w następnym odcinku nieco szerzej je omówimy.

Ps. Ostatnio jeden z przyszłych Youtuberów powiedział nam, że chciałby zostać youtuberem dla pieniędzy. Dopytany powiedział, że za te pieniądze chciałby pomóc mamie w wyjściu z zadłużenia. Nieźle co?